Endüstriyel aktüatörün gövdesi neden önemlidir?

Elektrikli bir aktüatörün gövdesinin neden aktüatörün kalitesi, performansı ve hizmet ömrü açısından önemli olduğunu keşfedin. Ayrıca, sanayide kullanmak üzere aktüatör seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenin.

Eğer aktüatör gövdelerinin performansa göre nasıl tasarlandığını, dış etkenlere karşı koruyucu hangi özelliklerin eklendiğini ve LINAK’ın endüstriyel aktüatörleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, aktüatör uzmanımız Hunter Stephenson’ın bilmeniz gerekenleri anlattığı bu videoyu izleyin.

Aktüatör gövdeleri, genelde ya plastikten ya da alüminyumdan üretilir. Birbirinden farklı birçok uygulama için uygun olan plastik gövdeli aktüatörler, genelde kapalı ortamlarda kullanılır. Alüminyum gövdeler ise, aktüatörleri değişken sıcaklıklar, kimyasallar ve yüksek kuvvetlerin ve titreşimlerin etkilerinden korumada destek olur.

Aktüatörlerin dayanıklılığı söz konusu olduğunda, aktüatör gövdesinin tasarımı son derece önemlidir. Örneğin arka fikstür, kaynak yapılarak gövde ile birleştirilebilir veya ayrı bir paslanmaz çelik parça olarak gövdeye monte edilebilir.

Her iki durumda da bir yük hareket ettirildiğinde oluşan itiş/çekiş güçleri aktüatörden ve gövdesinden farklı bir şekilde geçer. Daha yüksek yükler altında çalışan aktüatörler, gövdenin doğrudan yüke maruz kalmasını önlemek amacıyla ayrı bir arka fikstür ile tasarlanır. Yüksek yüklerin beraberinde titreşimde olduğu zaman gövde zarar görebilir ve aktüatörün dış etkenlere karşı koruyucu niteliğini azaltabilir.

Aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklar, korozif kimyasallar veya titreşimli yükler gibi zorlu ortamlarda çalışmak üzere geliştirilen aktüatörler, bu nedenden dolayı özel olarak tasarlanmalıdır. LINAK’ın endüstriyel aktüatörleri, dayanıklılıklarını ve dış etkenlere karşı mümkün olan en yüksek koruma derecesini (IP69K) sağlamak amacıyla, örneğin alüminyum gövdeler, elektronik bileşenleri korumak amacıyla kaplanmış PCB’ler, nem girişini azaltmak için cilalanmış iç tüpler, patlayıcı tozlu veya zorlu ortamlar için özel olarak seçilmiş mantar yalıtım elemanları gibi çeşitli özellikler ile donatılır.

LINAK’ın endüstriyel aktüatörlerinin alüminyum gövdeleri korozyona dayanıklıdır ve kabloları IP koruma sınıfından ödün vermeden değiştirilebilir. Aktüatörün örneğin gübre ve amonyak gibi aşırı korozif malzemeler veya buharlar ile temasını gerektirecek belirli ortamlarda kullanılması durumunda, özel bir kaplamaya sahip olacağından dolayı anotlanmış bir gövde tercih edilmesi önerilir.

Endüstriyel elektrikli lineer aktüatörlerin gövdeleri hakkında sorularınız var ise, lütfen bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.