Contact us here

Elektrikli lineer aktüatörde miller nasıl çalışır?

Elektrikli aktüatördeki milin en önemli özelliklerini mi merak ediyorsunuz? Bu önemli parçanın vidalı milli modern lineer aktüatörlerin verimliliği ile neden doğrudan ilişkili olduğunu ve mil kalitesinin, mil adım aralığının ve strok uzunluğunun performansı ve hizmet ömrünü nasıl etkilediğini öğrenin.

Milin (veya diğer adıyla “vidalı milin”) adım aralığı ile aktüatörün verimliliği ve kendini kilitleme özelliği arasında nasıl bir ilişki olduğunu ve aktüatörlerin uygulanan yükten bağımsız olarak her zaman aynı verimliliği neden sağladığını keşfedin. Uzmanımız Hunter Stephenson gerekli temel bilgileri bu videoda açıklamaktadır.

Optimum aktüatör performansının elde edilebilmesi için, yüksek kaliteli bir milin kullanılması şarttır. LINAK’ın millerinde kullanılan demir çubuklar, yivleri verilmeden önce dikkatlice seçilir.

Hangi mil türünün ve somununun seçileceği, aktüatörün yük kapasitesine ve performansına bağlıdır. Örneğin, daha ağır yüklerin kaldırılması için milde güvenlik somunu kullanılması daha uygundur. Yüksek adım aralıklı mili olan aktüatörlerde daha uzun ve güvenilir bir hizmet ömrü sağlayabilmek amacıyla, endüstriyel uygulamadan mile ve somuna kuvvetleri verimli bir şekilde dağıtmak amacıyla daha fazla yol eklenir.

Aktüatör milinin temel çapı (yollar dâhil değil), milin ve dolayısıyla aktüatörün gücünü belirler.

Mil adım aralığı, somunun mil etrafında bir kez (360 derece) dönerek aldığı lineer mesafedir. Yüksek bir mil adım aralığı, somun ve mil arasında daha az sürtünmeye neden olacağı için, aktüatörün daha verimli çalışmasına yol açar. Fakat, yüksek bir mil adım aralığı, daha zayıf bir kendini kilitleme özelliği anlamına da gelir. Kendini kilitleme özelliği, aktüatörün durdurulduğunda başlangıç konumuna geri dönmemesi anlamına gelir. Kendini kilitleme özelliğine sahip olmayan lineer milli aktüatörler, bir konumda sabit tutulabilmeleri için fren sistemi gerektirirler.

Elektrikli aktüatör, mili ve şekli nedeniyle, uygulanan yükten bağımsız olarak her zaman aynı verimlilikle çalışır. İtiş ve çekiş hareketinin hızı da, uygulanan yük fark etmeksizin değişmez. Hareketli bir uygulama için aktüatör seçerken gerekli gücü yaklaşık olarak hesaplamak amacıyla, uygulanacak yük ile hızın çarpımı alınır.

İtiş hareketinde uzun stroklu aktüatörler göz önünde bulundurulduğunda, aktüatör üzerindeki gerilimini azaltmak için genelde maksimum yük spesifikasyonları düşürülür.

Son olarak, yüksek güvenlik gereklilikleri olan makinelere hareket veren aktüatörler genelde bir emniyet somunu ile donatılır. Bu, mil somununun aşınmış olması durumunda bile aktüatörün yavaşça geri hareket etmesini garantiler.

Endüstriyel elektrikli lineer aktüatörlerin milleri hakkında sorularınız var ise, lütfen bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.

 
Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now