Kullanılan dişli türü, endüstriyel aktüatörlerin performansını ne şekilde etkiler?

Dişli ile aktüatör performansı arasındaki ilişkiyi ve dişlilerin optimum aktüatör verimliliğini nasıl sağladığını keşfedin. Endüstriyel lineer aktüatörlerde kullanılan plastik ve çelik dişlilerinin fonksiyonları ve dayanıklılıkları hakkında ayrıntıları öğrenin.

Bu videoda, plastik dişlilerin ve çelik dişlilerin birbirlerine kıyasla sundukları avantajları öğrenebilirsiniz. Planet dişlisine de değinen aktüatör uzmanımız Hunter Stephenson dişli tasarımının endüstriyel aktüatörlerin verimliliğini ne şekilde etkilediğini anlatıyor.

Aktüatörlerde kullanılan çeşitli dişli türlerinin her biri, kendine has artılara ve eksilere sahiptir. Plastik dişliler ile çelik dişliler karşılaştırılacak olursa, plastik dişliler genelde daha az verimlidir ve yüksek sıcaklıklara karşı daha hassastır. Fakat, aktüatör öngörüldüğü gibi kullanıldığı takdirde (örn. her seferinde kurs sonuna getirilirse ve mekanik engeller önlenirse), dişlinin malzemesi yıpranmaz ve aktüatörün genel performansını ve hizmet ömrünü olumsuz yönde etkilenr.

Endüstriyel aktüatörler, genelde ağır yüklere, sayısız görev döngülerine veya yüksek sıcaklıklara maruz kaldıkları zorlu ortamlarda çalışmak durumundadırlar. Bu tür ortamlarda faaliyet gören sistemlerde düz dişli ve planet dişlisi gibi çelik dişlilerin kullanılması, optimum aktüatör performansı için gerekli olan dayanıklılığı ve verimliliği sağlar. Hareket eden aktüatörün oluşturduğu sıcaklık dişlinin malzemesine zarar verebilecek seviyelere asla yükselemeyeceği için, bu tür dişlilerin ömrü belirli bir görev döngüsü sayısı ile sınırlı değildir.

Buna rağmen LINAK’ın çoğu endüstriyel aktüatörünün görev döngüsü, oluşan sıcaklığın diğer aktüatör bileşenlerini etkilemesini önlemek amacıyla, %20 olarak belirlenmiştir.

Lineer aktüatörler, genelde motora ve mile bağlı olan bir dişli ile tasarlanır. Bu sayede yük ve hız, milin adım aralığı değiştirilerek ayarlanabilir. Mil ve motor arasında ikinci bir dişlinin kullanılması, aynı aktüatör türünün performansında daha bile fazla değişiklik yapılabilmesini sağlar.

Ne kadar güçlü bir aktüatör kullanmanız gerektiğini aktüatör seçerken yaklaşık olarak hesaplamak için, aktüatöre uygulanacak yük ile hızı çarpabilirsiniz. Bu size ne tür bir aktüatör kullanmanız gerektiği hakkında fikir verecektir.

Endüstriyel elektrikli lineer aktüatörlerin dişlileri hakkında sorularınız var ise, lütfen bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.
 

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.