Endüstriyel aktüatörlerde PCB nasıl çalışır?

Burada baskılı devre kartları (PCB’ler) ve LINAK’ın endüstriyel lineer aktüatörlerin performansına ilişkin fonksiyonları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Entegre kontrolörlü PCB’ler, BUS iletişimi ve ortak özellikleri hakkında bilgi edinin.

Bir aktüatörün konumunun ve yumuşak başlatma ve durdurma fonksiyonunun nasıl kontrol edildiğini öğrenin. Aktüatör ve bağlı olduğu endüstriyel makine, akım ve sıcaklık ölçümü ile nasıl korunur? EMC (elektromanyetik uyumluluk) ve H köprüsünün temel fonksiyonu hakkında daha fazlasını öğrenin. Uzmanımız Hunter Stephenson gerekli temel bilgileri bu videoda açıklamaktadır.

Bir aktüatör hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri konumudur. PCB ile kontrol edilen bir lineer aktüatörün fiziksel konumu, her mil devri ile oluşan darbelerin sayısını sayan Hall eskisi sensörleri temelinde belirlenir.

Entegre kontrolörümüzün kalbi olan H köprüsü, aktüatörün ileri/geri hareketlerini kontrol etmek için iki transistörü etkinleştirerek akımın motor bağlantısından çapraz geçmesini sağlar. Bu transistörler, mekanik anahtarların/rölelerin fonksiyonlarının yerini alır. Aktüatörünüzün kendini kilitleme özelliğinin maksimum seviyede olabilmesi için, hareketsiz durumda motora kısa devre yapılması gerekir.

PCB’deki bir dizi özellik, LINAK’ın sanayi tipi bir aktüatörü ile çalışan makinelerin korunmasında destek olur. Nabız sinyali, elektronik bileşenlerin düzgün çalışmasını sağlar ve yumuşak başlatma/durdurma özelliği makine ve aktüatör üzerindeki mekanik gerilimi azaltır. Bu fonksiyon, bir PWM motor kontrol sinyalinin güçlendirilmesi yoluyla kontrol edilir ve tıpkı bir otomobilin debriyajının yavaşça bırakılması gibi çalışır.

Akımın ve sıcaklığın ölçülmesi, PCB’nin elektronik bileşenlerini korur ve aktüatörün güvenilir performans göstermesini sağlar. H köprüsünden geçen akımı ölçen bir mikro kontrolör, akımın önceden belirlenmiş bir seviyeyi aşması durumunda elektriği keser. H köprüsünün sıcaklığını ve aktüatör gövdesi içerisindeki ortam sıcaklığını izleyen sensörler, sıcaklık zarar verecek seviyelere ulaşmadan önce faaliyeti durdur.

Aktüatörün PCB’si, EMC koruması için yük boşaltma ve polarite koruma özelliklerine sahiptir. LINAK’ın endüstriyel aktüatörlerinin yük boşaltma seviyesi, 45 volt olarak belirlenmiştir. Tepe gerilimi bu değeri aştığı takdirde PCB kapanır. Polarite koruma özelliği, güç kaynağı kablolarının yanlış bağlanması durumunda aktüatöre zarar gelmesini önler.

Endüstriyel elektrikli lineer aktüatörlerin PCB’leri hakkında sorularınız var ise, lütfen bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.


LINAK’ın endüstriyel aktüatörleri için üç tür PCB

  • Basit PCB: Aktüatörü ileri ve geri hareket ettirir, kurs sonu sinyallerine ve birkaç geri besleme seçeneğine sahiptir
  • IC PCB (Entegre Kontrolörlü): Yapılandırılabilir birçok geri besleme çıkışı ve performans ayarları için H köprüsüne, izleme özelliğine ve paralel sürüş fonksiyonuna sahiptir
  • BUS PCB: IC PCB ile aynı özelliklere sahiptir. CAN bus, LINbus ve Modbus protokolleri ile çalışır.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.