LINAK’ın hikâyesi

Bütün her şey, tekerlekli sandalyeye bağımlı bir arkadaş ile başladı.

LINAK hakkında

Bent Jensen, büyükbabası tarafından kurulan Christian Jensen & Sons isimli aile şirketini, 1976 yılında mezun olduktan sonra devraldı. 1907 yılında kurulan şirket, o güne dek sadece çok az gelişme kaydetmişti. Şirket, tarım sektörüne yönelik örn. düz kayış kasnakları, V kayış kasnakları, öğütme değirmenleri ve demir bileşenler gibi ürünlerin imalatına o dönemde hâlen devam ediyordu.

Bu şekilde çalışmaya devam etmenin geleceğini pek parlak görmeyen Jensen, şirketi bu nedenle tereddüt ederek devralmıştı. Ancak, kendisi ve eşi Lene Jensen, yeni ve daha iyi bir iş fikri geliştirmek için kendilerine beş yıl süre tanımıştı.

Bekledikleri fikir, Bent Jensen’ın aklına günün birinde bir okul arkadaşıyla sohbet ederken gelmişti. Sohbet sırasında, engelli olan arkadaşının tekerlekli sandalyesini nasıl geliştirebileceklerini konuşurken akıllarına gelen fikir, elektrikli lineer aktüatörün doğuşuna yol açmıştır!

Akıllarına gelen fikri çok seven Bent Jensen, bu yönde çalışarak fikri daha da geliştirmeye karar vermişti. 1979 yılında, üzerinden henüz bir yıl geçmeden, ilk prototip geliştirilmişti. Jensen, yem toplama makineleri için 2.000 adetlik ilk büyük siparişini aldıktan sonra bir daha arkasına bakmamıştı.

1984 yılında şirketin adı, “Lineær Aktuator” kelimelerinin kısaltması olan LINAK olarak değiştirildi. LINAK, elektrikli lineer aktüatörlerin yarattığı yeni potansiyelleri keşfetmeye günümüzde de devam etmektedir.

1907
Christian Jensen’in makine atölyesinin kuruluşu.
Christian Jensen, Danimarka’nın Nordborg kentinde bir makine atölyesi kurdu. Zamanla yedi çalışana ulaşan atölye, tarım sektöründe kullanılacak çeşitli araç ve gereçler imal ediyordu.

1976
Christian Jensen’ın torunu Bent Jensen’ın atölyeyi devralması
Öncelikli olarak düz kayış kasnakları, V kayış kasnakları, öğütme değirmenleri ve demir bileşenler gibi ürünler imal eden şirketin başına CEO olarak Bent Jensen geçti. Ancak, yeni mezun bir makine mühendisi olan Bent Jensen hırslı bir gençti ve geleceği daha parlak olan bir fikir bulmak için kendisine beş yıl süre tanıdı.

1979
İlk elektrikli aktüatörün geliştirilmesi
Projesinin üzerinde bir yıl çalışan Bent Jensen, ilk elektrikli lineer aktüatörü geliştirdi. LA30 olarak adlandırdığı bu aktüatör, özellikle tarım makinelerinde bulunan çeşitli uygulamaları kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştı.

1982
İlk büyük aktüatör siparişi
Danimarka’da küçük müşterilere sadece düşük miktarlarda aktüatör teslim edildikten sonra, LA30 için ilk büyük sipariş alındı: Günümüzde Kverneland Group adıyla tanınan Taarup Maskinfabrik, tarım makineleri için 2.000 adet aktüatör sipariş etti.

1984
Şirketin adı LINAK® olarak değiştirildi.
Şirketin sahibi Bent Jensen, büyüyen şirketinin adını, şirketin yeni uzmanlık alanı ile daha uyumlu olan ve “Lineær Aktuator” (Lineer Aktüatör) kelimelerinin kısaltması olan LINAK olarak değiştirdi.

1985
Danimarka dışındaki ilk LINAK ofisi
Bent Jensen, İsveçli bir toptancı ile birkaç yıl çalıştıktan sonra Stockholm kentinde LINAK Scandinavia AB şirketini kurmaya karar verdi.

1988
Elektronik tanıtıldı
LINAK, deneme amacıyla ilk elektronik departmanını açtı. Bu departmanın öncelikli görevi, hastane yataklarında kullanılan aktüatör çözümleri için kontrol kutuları geliştirmek oldu.

1990
Hastanelere ve sağlık sektörüne yönelik ilk komple aktüatör sisteminin tanıtımı
LINAK, sağlık sektörüne yönelik ilk komple aktüatör sistemini tanıttı. Sistem; CB10 kontrol kutusu, LA32 ve LA28 aktüatörleri ve bir kontrol ünitesinden oluşuyordu. Sisteme, hastane yatakları için yeni bir standart olan tercihe bağlı yedek batarya da dâhil edildi.
Şirket büyüdükçe yeni temsilciliklere olan ihtiyaç da büyüdü. İngiltere ve Danimarka’da ilk satış ofisleri açıldı ve 1 Kasım tarihinde Almanya da kendi ofisine kavuştu.

1993
Yazılım tabanlı ilk LINAK kontrol kutusunun tanıtımı
CB10 kontrol kutusu, yazılım tabanlı olarak geliştirildi. Sunulan modeller: CB10M, CB10P ve CB10MP pazara girdi.
Ardından, küçük ve kompakt tasarımlı LA12 tanıtıldı.
Nisan ayında, LINAK Benelux ve LINAK Australia olmak üzere iki temsilcilik daha kuruldu.

1994
LINAK US’in kurulması
ABD’de yer edinmek isteyen LINAK, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde bir temsilcilik kurdu. İşletmenin ilk hedefi, bir satış ağı oluşturmak oldu.

1995
İlk JUMBO® aktüatör çözümünün tanıtımı
LINAK, hasta kaldırma sistemlerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanan JUMBO™nun tanıtımını yaptı.
Temmuz ayında LINAK Netherlands ve ardından öncelikli olarak sağlık sektöründeki OEM'lere hizmet vermek amacıyla LINAK France ofisi kuruldu.

1996
Kuzeydoğu Avrupa’ya açılan kapı olarak Finlandiya
Finlandiya’nın Helsinki kentinin yakınlarında ofis ve depolama tesisiyle birlikte LINAK OY kuruldu. Amaç, ilk etapta Finlandiya’ya ve ardından Baltık bölgesindeki potansiyel pazarlara (Rusya, Belarus ve Ukrayna) hizmet sağlamaktı.
Lineer aktüatör LA31 ve kontrol kutusu CB9'un tanıtımı yapılır ve hemen ardından düşük gürültülü çözümler için bir standart olarak belirlendi.

1997
Güçlü ve ultra düşük gürültülü hareketlilik sağlayan yeni LA34
LINAK, hasta kaldırma sistemlerine ve diğer hastane uygulamalarına yönelik olarak LA34’ün tanıtımını yaptı. Bu ürün, dayanıklılık ve gürültü seviyelerinde yeni standartları belirledi ve güvenlikle ilgili bir dizi yeni özelliği tanıttı.
Uzak Doğu’da ilk ofis olan LINAK Malaysia şubat ayında kuruldu.
Eylül ayında Norveç’in Drammen kentinde LINAK Norway kuruldu.

1998
Masalar için olan aktüatör çözümleriyle yeni bir dönem
Çalışma masası kolonu DL1’in lansmanı ile çalışma masaları için ilk komple aktüatör sistemi doğdu.

1999
Danimarka dışındaki ilk üretim tesisi
ABD’de hızla büyüyen pazar nedeniyle LINAK, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde bir fabrika kuruldu.
LINAK Italia, Milano kentinin sadece birkaç kilometre güneyinde temmuz ayında kuruldu.

2000
LINAK’a Kraliyet Onur Nişanı’nın verilmesi
Haziran ayında LINAK, kesintisiz hızlı büyümesi ve zorlu pazarlarda gösterdiği önemli başarısı için “9. Kral Frederik Onur Nişanı”na layık görüldü.
LINAK, ayrıca Danimarka’nın en büyük işçi sendikası olan SID tarafından verilen prestijli “Yılın İş Yeri” ödülünü kazandı.
İspanya’nın Barcelona, Polonya’nın Krakov ve Yeni Zelanda’nın Auckland kentlerinde üç yeni temsilcilik kuruldu.

2001
"Gazella of the Year" ödülü
Danimarka’nın önde gelen finans gazetesi Børsen, LINAK’ı “Gazella of the Year” olarak tanımladı.
DB1 entegre masa aktüatörü ve sağlık sektörüne yönelik FS2 ayak kontrol sistemi dâhil olmak üzere yeni ürünlerin tanıtımı yapıldı.

2002
İlk özel LINAK segmenti
Ayarlanabilir masaların önünün açılmasıyla DESKLINE® adı verilen ilk özel segment oluşturuldu.
DL4 ve DB4 kaldırma üniteleri, CBD4 kontrol kutusu ve DPA kontrol sisteminden oluşan DESKPOWER™ sistemi, DESKLINE tarafından tanıtıldı. Düşük gürültü, yükten bağımsız yüksek hız ve uzun strok boyu için yeni standart bu sistem tarafından belirlenir. Ayrıca DL4, RAL renk kartelasının tüm renklerinde temin edilebilir.
Eylül ayında İsviçre’nin Zürih kentinde LINAK’ın yeni ofisi açıldı.

2003
LINAK’ın Japonya’daki faaliyetlerinde yoğunlaşma
Japonya’daki toptancılar ile on yıldır çalışmakta olan LINAK, Japonya’da bağımsız bir temsilcilik kurdu.
LINAK, dinlenme yataklarındaki hareketleri daha kusursuz ve konforlu hâle getiren TWINDRIVE® ikili aktüatörü tanıttı.

2004
LINAK US’in talebi karşılamak amacıyla büyümeye gitmesi
LINAK US, büyüyen talebi karşılamak amacıyla Kentucky eyaletinin Louisville kentindeki mevcut fabrikasını 7.000 m² (75.000 ft²) ile iki kattan fazla büyüttü.
DESKLINE® altı yeni ürün tanıttı. Hafızada tutma fonksiyonlu bir paneli olan DP1C, bu yeni ürünlerden biri oldu.
Çin’de ve Çek Cumhuriyetinde satış ofisleri kuruldu.

2005
OpenBus™ ve Brezilya’ya hoş geldiniz
LINAK, çözümlerin esnekliğini geliştirmek, daha fazla fonksiyon sunmak ve sağlık hizmetlerinde kullanılan uygulamalara gelişmiş hareket kontrolü sağlamak amacıyla OpenBus™ iletişim platformunu geliştirip tanıttı.
TECHLINE®, en güçlü aktüatör olan LA36’nın tanıtımını yaptı.
LINAK, Brezilya’nın São Paolo kentinde ofis açarak bölgede faaliyete geçti.

2006
LINAK’ın Çin’de üretime başlaması
Çin’in Shenzen kentinde kurulan yepyeni LINAK fabrikasında ilk aktüatörler (LA27) üretildi.
Mayıs ayında Türkiye’de bir ofis açıldı.
MEDLINE® ve CARELINE®, OpenBus iletişim platformuna sahip ilk kontrol kutusu olan CB20’nin tanıtımını yaptı.

2008
Slovakyada üretimin başlaması
Ocak ayında, LINAK dördüncü fabrikasını açtı. Bu tesis için Slovakya’nın Prešov kenti seçildi.

2010
LINAK’ın yeni çevre koruma girişimleri
LINAK, çevreye duyarlılığı güçlendirmek, şirketin CO₂ ayak izini minimize etmek ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, LINAK Güneş İzleme Sistemi ile çalışan güneş panelleri imal edecek yeni bir tesis kurmayı planladığını ilan etti.
LINAK, bekleme modunda enerji tüketimini 1-2 W’tan 0,1 W’a düşüren yeni ZERO™ teknolojisini tanıttı.

2011
Rusya’da yeni bir ofisin kurulması
LINAK, yaz aylarında Rusya’da bir temsilcilik kurdu.

2012
Güneş panellerine yönelik aktüatör çözümünün tanıtımı
LINAK TECHLINE®, güneş enerjili elektrik santralı gibi açık alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış LA37 aktüatörünü tanıttı.
Mayıs ayında LINAK, Güney Kore’nin Seoul kentinde bir temsilcilik kurdu.

2013
Masa aktüatörleri için geliştirilmiş güvenlik özelliğinin tanıtımı
DESKLINE®, ofis masaları ve çalışma tezgâhları için geliştirilmiş bir çarpışmayı önleme çözümü olan PIEZO™nun tanıtımını yaptı.
LINAK, Avusturya’nın Brunn am Gebirge kentinde bir ofis açtı.

2014
LINAK, iklim değişikliğine daha fazla odaklanmaya başladı
LINAK’ın Danimarka’daki merkezinde kurulan 2.800 yeni güneş paneli sayesinde, yeşil enerji toplam tüketimin %16’sını karşılamaya başladı. LINAK, 2029 yılına kadar "CO₂-nötr” bir işletme olmayı planladığını açıkladı.
LINAK, Slovakya’nın Prešov kentinde daha büyük bir imalat tesisine taşındı. DESKLINE® ise bilgisayarı masaya bağlayan ve kullanıcıya oturması veya ayakta durması gerektiğini hatırlatan küçük bir yazılım olan LINAK Desk Control™u tanıttı.
Majesteleri Kraliçe 2. Margrethe, LINAK’ın kurucusu Bent Jensen’i şövalye ilan etti.

2015
Kick & Click™ sistemi ve yepyeni bir kontrol kutusu platformu tanıtıldı.
LINAK, üst çerçeve montaj sistemi Kick & Click™i tanıttı. Bu sistem, yüksekliği ayarlanabilir masaların normal montaj süresini yarıya düşürdü.
Hastanelere ve sağlık sektörüne yönelik yepyeni bir kontrol kutusu platformunun (CA ve CO serilerinin) tanıtımı yapıldı. Bu platform lojistik yükünü hafifletti, uluslararası onaylar alarak uygunluk sağladı ve LINAK sistemlerinin entegrasyonunu ve kullanımını genel olarak kolaylaştırdı.
LINAK 2.000’inci çalışanına hoş geldiniz dedi.