Contact us here
Haberler 15 Ekim 2020

Yeni LINcast pod yayını: Ergonomi ve evden çalışmanın getirdiği zorluklar ve sunduğu fırsatlar

Yaşadığımız “yeni normal” sürecinde birçoğumuz ofis masalarını geride bırakıp mutfak masalarından çalışmaya devam ediyor. Dünyadaki gelişmeler her ne kadar yakında iş yerlerimizde çalışmaya geri döneceğimizi işaret etsede, evden çalışma kavramı bir şekilde hayatlarımızın parçası olmaya devam edecek. Texas A&M Üniversitesi Ergonomi Merkezinden Dr. Mark Benden ve Martha Parker, şu anda evden çalışan ve yakın gelecekte de çalışmaya devam edecek olanlar için birçok ipucu ve öneri sunuyor.

LINcast pod yayını görseli

Bu yılın başlarında ofis masalarımızı evlerimizin mutfağına taşıdığımız ve çocuklarımızın, eşlerimizin, ev hayvanlarımızın ve oda arkadaşlarımızın yeni ofis arkadaşlarımıza dönüştükleri zaman, ergonomi düşündüğümüz en son şeydi. Mutfak masalarımızı veya ütü tahtalarımızı geçici çalışma masalarına dönüştürdüğümüz zaman, birkaç hafta süreceğini tahmin ettiğimiz bu sürecin sonrasında belirsiz süreyle uzatılacağını kimse tahmin etmemişti.

Evden çalışmak, artık hayatlarımızın kalıcı bir parçası. “Evden çalışan kişiler ofiste çalışanlar kadar verimli ve üretken olabilir mi?” sorusu, cevabı en çok merak etilen sorulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunun yanıtı yalnızca çalışanlar için değil, iş verenler için de önemli.

Departmanı yöneten doçent ve aynı zamanda Texas A&M Üniversitesi Ergonomi Merkezinin direktörü olan Dr. Mark Benden ve A&M Üniversitesi Ergonomi Merkezinde proje yöneticisi ve ergonomist olan Martha Parker, iki bölümden oluşan bu pod yayınında artık evden çalışan ofis çalışanları ile yapılan bir dizi araştırmadan edinilen bulgulara  ışık tutuyor. Birkaç yıl boyunca 120 farklı açıdan izlenen 40.000’den fazla ofis çalışanından toplanan son derece kapsamlı veriler temelinde yapılan bu araştırmalar, türünün ilk örnekleri olmuştur. Pod yayınında, evden çalışırken ergonomiyi nasıl artırabileceğimiz konusu da ele alınıyor.

Dr. Benden, “Çalıştığınız işte kendinizi profesyonel bir atlete benzetebilirsiniz” diyor. “En yüksek performansı gösterebilmeniz için, her zaman kullandığınız ekipmanlardan ve araçlardan faydalanmanız gerekir. Elinizdekileri değiştirmek veya her zaman kullandığınız bazı araçlardan vazgeçmek istemezsiniz. Aynı şey çalışma ortamınız için de geçerli. Performansınızı sürdürebilmeniz için, evdeki yeni çalışma düzeninize geçişiniz de kusursuz olmalıdır.”

Evden çalışırken hem en iyi performansı göstermemizde hem de sağlığımızın olumsuz etkilenmemesinde bizlere yardımcı olacak birçok harika ipucu ve öneri mevcut.

En yeni LINcast pod yayınımızı dinleyin ve yapılan kapsamlı araştırma, ergonomi ve sağlığımızı nasıl koruyabileceğimiz hakkında konuklarımızdan daha fazla bilgi edinin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.