Contact us here
Haberler 12 Kasım 2019

Yeni IRS teknolojisi ile sağlık ekipmanlarına ve çalışanlarına daha fazla güvenlik

Sağlık hizmetleri sektöründe giderek daha güçlü ayarlanabilir sistemlerin kullanılması, çarpışma ve temas nedeniyle hem uygulamada hem de temas edilen objede maddi hasar oluşma riskini de artırmaktadır. Yeni ratchet spline özelliği ise, bu riski minimize etmeyi amaçlamaktadır.

LINAK, kısaca IRS™ adını verdiği yepyeni Intelligent Ratchet Spline özelliğini tanıtıyor. Tıpkı mekanik, elektrikli veya normal ratchet spline gibi geleneksel spline fonksiyonlarında olduğu gibi, bu yeni teknolojinin amacı ekipmanda hasar oluşma riskini düşürmek ve güvenliği artırmaktır. Akıllı koruma diye buna denir.

Akıllı LINAK® IRS™ çözümünü tercih edin
Geleneksel spline fonksiyonları, aktüatörün yalnızca itiş gücü uygulamasını sağlar. Bu fonksiyon, ayarlanabilir sağlık ekipmanlarına güvenlik sağlamak amacıyla kullanılır ve hareketi engelleyen bir cisim ile temas durumunda devreye girer. Örneğin, bir yatak veya koltuğun sırt bölümü hareket sırasında bir cisimle temas ettiğinde devreye girer. Böyle bir durumda, aktüatör hareketi durdurur ve engel oluşturan objenin ezilmesini önler.

Yeni ratchet spline ve akıllı kontrol kutusundan oluşan IRS, bir engel algılandığında sistemin gerekli önlemi almasını sağlar. LINAK® OpenBus™ (COxx) veya CA63 kontrol kutuları ile birlikte kullanılan LA40 HP lineer aktüatörler bu özelliğe sahiptir.

IRS™ fonksiyonunu özelleştirin
LA40 HP, tedavi koltukları ve hastane yatakları gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. IRS’nin temas anında nasıl tepki vereceği ayarlanabilir:

  • Engelin ezilmesini önlemek amacıyla ters yönde hareket sağlanabilir
  • Ters yönde hareketin mesafesi ayarlanabilir
  • Engel durumunda ses veya LED ile uyarı sağlanabilir
  • IRS™ etkinleştirildiği zaman hareket durdurulabilir

Yazılımda yapılan ayarlara göre tepki veren bu çözüm sayesinde sistemin, engelin ve sağlık personelinin zarar görme riski minimuma düşürülebilir veya tamamen önlenebilir.

LINAK®’ın sunduğu güvenlik önlemlerine bir yenisi eklendi
Güvenlik, özellikle yüksek güce sahip sağlık ekipmanları söz konusu olduğunda her şeyden önce gelir. IRS™, ekipmana ve yakın mesafedeki kişilere güvenlik sağlayan kapsamlı özelliklerin en yenisi olarak öne çıkmaktadır. Sağlanan güvenlik özellikleri arasında kendini kilitleme mekanizması, emniyet somunu, mekanik durdurma sistemi, boşaltma fonksiyonu (QR) ve yukarıda bahsedilen spline seçenekleri bulunmaktadır. Bir OpenBus™ veya CA63 kontrol kutusu kullanmanız, daha bile fazla güvenlik özelliğinden faydalanabilmenizi sağlar.

LINAK®’ın sunduğu güvenlik özellikleri veya IRS™ ile sağlık uygulamanıza sağlanan faydalar hakkında daha fazla bilgi almak için, bölgenizdeki LINAK® temsilciliği ile iletişime geçin. 

 
Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now