Haberler 4 Temmuz 2018

Atık su arıtmak, LINAK’ın dayanıklı aktüatör çözümleri ile daha kolay

Danimarka’nın ikinci büyük atık su arıtma tesisi, çalışma sürelerini artıracak ve günlük faaliyetleri kolaylaştıracak vana otomasyonu sistemleri için LINAK aktüatörlerini tercih etti

Giderek artan nüfus ve su tüketimi, dünyanın dört bir yanındaki atık su arıtma tesislerinin üzerindeki baskıyı artırmaktadır. Tesisler, bu zorluk ile mücadele edebilmek için süreç otomasyonuna giderek genel verimlilik seviyelerini artırma çabasındadırlar.

10 milyon metreküp (2, 64 milyar galon) atık suyun arıtılması için çalışma süresi %100’e yakın olan, gerçekten güvenilir bir arıtma tesisi gerektirmektedir. Danimarka’nın Ferdericia kentinde LINAK aktüatörleri kullanmaya başlayan yerel arıtma tesisi, bu sayede bakım ve işletme maliyetlerinin yanı sıra genel çalışma süresinde de önemli gelişmeler kaydetmiştir.

Elektrikli aktörlerin kurulumu ve bakımı daha kolaydır
Bir atık su arıtma tesisinin, kullandığı kompleks sistemlerin bakımını ve işletmesini kendi bünyesinde sürdürebilmesi, tesisin günlük faaliyetlerinde önemli bir fark yaratır. Bu sayede tesis daha yüksek hızla çalışabilir ve maliyetli arıza süreleri minimumda tutulabilir.

Fredericia Spildevand og Energi A/S’nin operasyon müdürü Kasper K. Frederiksen, düşüncelerini “LINAK’ın sunduğu yeni çözümü arıtma tesisinin çeşitli lokasyonlarında test ettik ve artık dışarıdan hizmet almak zorunda kalmadığımız için daha esnek çalışabiliyoruz” şeklinde ifade ediyor.

Kendisi, tesisin çeşitli yerlerindeki mevcut vanaların üzerine LINAK’ın LA36 aktüatörlerinin kurulduğu bir projede bizzat çalışmış.

 "Yeni aktüatörlerin montajı ve çalıştırılması şaşırtıcı derecede kolay oldu. İlk iki aktüatörün montajından sonra işlemi öğrenmiştik ve gerisi tıkır tıkır işledi. Son monte ettiğimiz aktüatör, yaklaşık 15 dakika içerisinde faaliyete hazırdı.”

Fredericia Spildevand og Energi A/S ve vana otomasyonu için kullandıkları LINAK aktüatörleri ile edindikleri deneyim hakkındaki hikâyeyi okuyun veya LINAK’ın vanalar için geliştirdiği aktüatör çözümlerinin atık su tesislerinde çalışma sürelerini ve günlük faaliyetleri nasıl geliştirebildiğini keşfedin.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.